Pretiosus Inverter 300W 300watt IP20 Inverter 24v to 220v 50hz With USB Modified Sine Wave Power Inverters Converters






| Key attributes | Details |
|---|---|
| Application | Home, Home Appliance |
| Type | DC/AC Inverters |
| Phase | Single Phase |
| Output Frequency | 50/60 Hz |
| Output Type | Single |
| Efficiency | 90%, 91%, 0.92, 93% |
| Network | None |
| Output Current | according the load |
| Place of Origin | Zhejiang,China |
| Model Number | PRE-M300W |
| Brand Name | PRETIOSUS |
| Size | 190*108*65mm |
| Application | Car |
| Warranty | 1 Year |
| Rated power | 300W |
| Peak power | 600W |
| Input Voltage | 12/24/48V |
| Output Voltage | 110V/120V/220V/230V/240V |
| Waveform | Modified Sine Wave |
| Protections | OVP OCP SCP |
| Package | Paper Skin Carton |
| Payment | Paypal\TT |
Packaging and delivery
|
Selling Units |
Single item |
Lead time
| Quantity (pieces) | 1 - 100 | 101 - 1,000 | > 1,000 |
| Lead time (days) | 7 | 12 | To be negotiated |













