Pretiosus Inverter 1kw 1000w IP20 Pure Sine Wave With Controller and LCD DC125V to AC127V off Grid Power Converter for Home





| Key attributes | Details |
|---|---|
| Application | Home, Home Appliance, Air Conditioner |
| Type | DC/AC Inverters |
| Phase | Single Phase |
| Output Frequency | 50/60 Hz |
| Output Type | Single |
| Efficiency | 93% |
| Network | None |
| Output Current | according the load |
| Place of Origin | Zhejiang,China |
| Model Number | PRE-SRL1000W |
| Brand Name | PRETIOSUS |
| Size | 325*223*99mm |
| Application | Car |
| Warranty | 1 Year |
| Rated power | 1000W |
| Peak power | 2000W |
| Display | LCD |
| Wave form | Pure Sine Wave Invertor |
| Protections | OVP OTP OCP SCP |
| OEM&ODM | Yes! Welcome! |
| Package | Paper Skin Carton |
| Payment | Paypal\TT |
Packaging and delivery
|
Selling Units |
Single item |
Lead time
| Quantity (pieces) | 1 - 100 | 101 - 1,000 | > 1,000 |
| Lead time (days) | 7 | 15 | To be negotiated |













