Pretiosus Inverter IP20 4KW 4000watt Pure Sine Wave DC24v to AC220v 50hz Converters for Home Appliance Inverters Converters





| Key attributes | Details |
|---|---|
| Application | Home, Home Appliance |
| Type | DC/AC Inverters |
| Phase | Single Phase |
| Output Frequency | 50/60 Hz |
| Output Type | Single |
| Efficiency | 90%, 91%, 0.92, 93% |
| Network | None |
| Output Current | customize |
| Place of Origin | Zhejiang,China |
| Model Number | PRE-S4000W-C |
| Brand Name | PRETIOSUS |
| Application | Car |
| Warranty | 1 Year |
| Continuous Power | 4000W |
| Peak power | 8000W |
| Input Voltage | 12/24/48V |
| Output Voltage | 110V/120V/220V/230V/240V |
| Waveform | Pure Sine Waveform Output |
| Protection | Short Circuit Overload Overvolt Overtemp |
| Certification | CE ROHS FCC |
| Payment | Paypal\TT |
Packaging and delivery
|
Selling Units |
Single item |
Lead time
| Quantity (pieces) | 1 - 100 | 101 - 1,000 | > 1,000 |
| Lead time (days) | 7 | 12 | To be negotiated |













